muzisyenim.com | MAKALE

ilker SEN05.02.2004 - MÜZİK ve BİLGİSAYAR | Bilgisayarla müzik yapmak için neler gerekli?
MÜZİK ve BİLGİSAYAR

Bilgisayarla müzik yapmak için neler gerekli?

Müzik, bir yaşam şekli.(Var mı "müzik sevmem" diyen?)

Elektronik, bilgiyi somutlaştırmanın yolu.

Bilgisayar, somutlasmış bilgi, bilgi geliştirme aracı.

Matematik, gerÇekten de "Doğanın, yazılmamış kitabının dili".Müzik de doğanın bir parÇası. İlkel kabilelerinin Çoksesli ezgileri ve mükemmel ritimleri bunun en iyi ispatı.
Son yüzyılda elektronik, müzik perspektifini değiştirmede en etkili araÇ olmustur. Elektroniğin müzik konusundaki uygulamalarnın Çesitliliği, müzik Çalısmalarının Çok geniş bir kitleye en iyi şekilde taşınmasının yanı sıra, müzik yeteneğinin ortaya Çıkarılması ve geliştirilmesini de sağlamaktadır.

Matematik ve fiziğin bir uygulaması olan bilgisayar sistemlerinin ucuzlayarak evlerimize kadar girmesinin, iÇimizdeki bestekar'ın ortaya Çıkarılmasına katkısı Çok büyük şüphesiz.

Müzik enstrümanları arasına elektronik olanları da dahil etme Çalışmaları 1876'da Amerikan "The Musical Telegraph" şirketi tarafından baslatılmış olsa da, şu anda popüler müzik enstrümanları üreten firmalar arasinda yeralmamaktadır. 1917 yılında "Leo Termen" tarafından kurulan "The Theremin" şirketi tarafından geliştirilen ve Theremin adı verilen müzikal enstrüman, hem enstrüman anlayışında büyük değişiklik yaratmış hem de 1920'lerden sonra elektronik müzik konusunda ki yoğun Çalışmalara öncülük etmiştir.

Theremin'i, ellerinizi bir orkestra şefi gibi kullanarak kontrol ediyorsunuz.üzerinizdeki elektrik alandan etkilenen Theremin ile herhangi bir bedensel temas kurmadan, Theremin üzerindeki elektrodlara ellerinizi yaklaştırıp uzaklaştırarak Theremin'in ses vermesini sağlıyorsunuz.

Profesyonel elektronik enstrümanlar üreten http://www.rolandus.com firması, kuruluşlarinin 25. yil dönümünde Teremin'in bu mükemmel enstrümanını tekrar gündeme getirip üretmeye başladı.

Not: Meraklılar için, bir adet Theremin şeması "Müzik ve Elektronik" bölümünde beklemekte!

1980'lerle birlikte Çok sayıda firmanın müzik endüstrisine katılmasıyla birlikte elektronik müzik sistemleri ucuzlamaya başladı. Bu durumun yarattiğı talep artışı, yazılım ve donanım şirketlerini daha iyi ürünler üretmeye yöneltmektedir.

Bu ürünlerin aralarında haberleşebilmesi iÇin bir protokol bile oluşturdular : MIDI . Musical Instrument Digital Interface. ilk başlarda sadece müzik enstrümanlarının konuşturulması iÇin geliştirilen bu protokol, daha sonra kapsamın Çok gelişmesi nedeniyle yetersiz kalmaktadir. 8bit(ve bir "Stop Bit") olarak seÇilen band genişliğinin yetmemesi nedeniyle ek sistemlerle, MIDI genişletilmeye Çalışılmaktadır.

640kByte Herkese Yeter! Bill Gates. ;-)

Süregelen "Doğal Müzik, doğal enstrümanlar ile yapılır!" başlıklı tartışma bir yana, doğal olmayan enstrümanlar(!) (Bazıları silisyum, germanyum gibi yarı-iletkenleri, metalleri, polimer türevlerini vb. doğal saymıyor!) ile müzik yapmak insan beyninin her iki tarafını da kullanmasını saglamaktadir.Çünkü, salt müzik yetenegi yetmemektedir, elektronik müzik yapmak iÇin... (Aynı zamanda iyi bir teknisyen de olmak gerekiyor. En iyiyi siz bulabilirsiniz Çünkü...)

Bu işi kolaylaştırmayı amaÇlayan müzik programlarının (sanırım) en popüler olanı, Alman http://www.steinberg.net firmasının geliştirdiği "CUBASE".

Sequencer adı verilen bu tip programlar, hem elektronik müzik enstrümanınızı Çalarken ürettiğiniz "event" (olay) denilen ve 128 grupta toplanan MIDI sinyallerini hem de doğrudan mikrofon ve/veya gitarınızın ürettiği analog sinyalleri , gerÇek-zamanlı (realtime) olarak kaydedebiliyor.

(Başlıca event'lar; hangi enstrümanı Çaldığınız ile ilgili bilgi, notaya basma anı, basma şiddeti , notayı basılı tuttuğunuz süre, bastıktan sonra enstrümanı Çalarken uyguladığınız basınÇ miktarı, notayı birakma anı, notayı frekans olarak hangi yönde, hangi seviyede kaydırdığınız...)

üstelik,eserinizi, (CD kaydediciniz varsa) yazilabilir bir CD'ye kaydedebileceğiniz bir modülü var. Mükemmel, değil mi? ;-)

Tabi, müzik programları sequencer'larla sınırlı değil. Akord cihazından (Tuner) tutun da, Spectrum analyser'a kadar bi'Çok program mevcut.

 

<<< Geri